0 Replies Latest reply on May 4, 2006 9:25 AM by radhirepala

    Exception while looking EJB deployed in Weblogic 8.1 SP

    radhirepala

      Hi,

      I deployed the EJB into Weblogic 8.1 and I am trying to lookup that EJB through the application deployed in Jboss-4.0.2. I am getting following exception

      2006-05-04 17:54:29,747 INFO [STDOUT] Thu May 04 17:54:29 IST 2006 [ERROR] com.dnaO2.infra.serviceadaptor.ejb.EJBService.callSrvEndPointMethod(Object objParamList) - javax.naming.InvalidNameException: Couldn't resolve initial reference: NameService [Root exception is org.omg.CORBA.ORBPackage.InvalidName]
      at weblogic.corba.j2ee.naming.Utils.wrapNamingException(Utils.java:50)
      at weblogic.corba.j2ee.naming.ORBHelper.getORBReferenceWithRetry(ORBHelper.java:499)
      at weblogic.corba.j2ee.naming.ORBHelper.getORBReference(ORBHelper.java:465)
      at weblogic.corba.j2ee.naming.InitialContextFactoryImpl.getInitialContext(InitialContextFactoryImpl.java:97)
      at weblogic.corba.j2ee.naming.InitialContextFactoryImpl.getInitialContext(InitialContextFactoryImpl.java:42)
      at weblogic.jndi.WLInitialContextFactory.getInitialContext(WLInitialContextFactory.java:41)
      at javax.naming.spi.NamingManager.getInitialContext(NamingManager.java:662)
      at javax.naming.InitialContext.getDefaultInitCtx(InitialContext.java:243)
      at javax.naming.InitialContext.init(InitialContext.java:219)
      at javax.naming.InitialContext.(InitialContext.java:195)

      It's working fine when I use the weblogic.jar, when I use the wlclient.jar it's giving the above error.

      Waiting for reply
      Radhakrishna